Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 20

Přichází čas, kdy všechnu tu lopotu, co jsme od zimy na zahrádce podnikli, konečně zúročujeme. Trvalky a letničky jsou v plném květu nebo se k němu chystají, jarní keře střídají květy letních, ovocné stromy nasazují první plody.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 20
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 20 (Zdroj: shutterstock.com)

Zahradník samozřejmě nemá oddych ani nyní, ale při pletí, sekání trávy a zalévání se může kochat pohledem na výsledky své jarní práce. Lavičky v loubí růží, altánky a pergoly jsou natřené a svádějí k lenošivému posezení. Za chvíli na zahradu vyndáme grily, pozveme přátele a budeme mlsat a nasávat vůni masa, zeleniny a ryb. K tomu ovšem potřebujeme čerstvé bylinky. Nikdy jich není dost, takže vyséváme a dosazujeme i během léta. Jaké?

Bazalka je typická letní bylinka, v našich podmínkách zimu nepřečká. Naroste ale rychle, pokud nemáte předpěstováno ze semínek, zakupte pár sazeniček, vysaďte do na humus bohaté zeminy, zalévejte – a stříhejte a užívejte si nezaměnitelné vůně a chuti.

Petrželkapažitka jsou stálice, nejlepší chuť a vůni mají ale dokud nezačnou vykvétat. Nejlepší je tedy průběžně dosévat a teprve k podzimu si nechat na záhonu pár zmohutnělých keříků.

Majoránka naroste rychle, můžete ji vysít přímo na záhon, během pár týdnů budete mít keřík, ze kterého můžete odstřihovat do kuchyně mladé výhonky.

Tymián – mateřídouška vysaďte sazeničku a mladé výhonky zastřihujte pro kuchyňské použití, keřík se rychleji rozkošatí.

Šalvěj potřebuje trochu trpělivosti, když jí ale dáte dostatek živin, nasadí mladé výhony a můžete otrhávat lístky. Nenechte keřík zdřevnatět, na starých větvích už lístky nerostou.

Rozmarýn ponechte raději v květináči, abyste ho mohli na zimu přenést do domu. Je to trvalka, která sice roste pomalu, její vůně je ale velmi intenzivní, takže pár lístků na grilování můžete klidně odstřihnout.

Kerblík je báječná aromatická bylinka na masa i do polévek, vysévat můžete průběžně a spotřebovávat mladé rostlinky před květem po celé léto.

Libeček velice rychle vytvoří veliký keř, nestačíte ho ani spotřebovat. Vyplatí se ovšem nasušit, protože i tak je vynikající do polévek i na maso, dokonale nahradí „kostky“ do polévek.

Jarní cibulka by sice měla být v zemi už od března, ale můžete klidně vysadit další nyní, během léta ji pak budete mít k dispozici stále čerstvou.

Kopr je typická letnička, pokud jste ještě nezaseli, neváhejte a udělejte to nyní. Naroste rychle a bez jeho vůně nebudou nikdy nakládané okurky to pravé, hodí se ovšem stejně dobře i na ryby, pomazánky a omáčku.

Bylinkový záhon si můžete vytvořit samostatný, nejlépe někde poblíž domu, abyste pro čerstvé lístky mohli zaběhnout kdykoliv. Vůně některých bylinek (levandule, yzop) odpuzuje hmyz, takže se hodí vysázet je pod oknem, které často otvíráte. Levandule, tymián, šalvěj, ale také kudrnatá petrželka jsou natolik dekorativní, že jimi můžete olemovat i okrasný záhon.

TIP
Bylinky budete mít nejlépe po ruce, když si je vysadíte do truhlíku a ten postavíte na vnější parapet kuchyňského okna. Nemusíte se bát, prakticky žádné se mezi sebou nehádají, takže v jednom truhlíku můžete mít několik druhů.

Jestliže jste náš seriál našli až teď, tak si ho určitě přečtěte od začátku. Zde je první díl Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.03.2019

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.