Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 25

Zahrada je plná barevných květů, ale pořád vám něco trochu chybí? Možná jste zapomněli vysadit rostliny voňavé. Vůně totiž přidává typické české zahrádce další rozměr, který k ní neoddělitelně patří.

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 25
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 25 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zatímco jaro patří hlavně voňavým keřům – šeříkům, lýkovcům, kalinám a meruzalkám, v létě a na podzim vám mohou vonět záhony pod oknem, keře u plotu i truhlíky na parapetu nebo u altánku. Pokud ale opravdu chcete, aby rozkvetlá zahrada voněla, vybírejte odrůdy opatrně – zvláště šlechtěné hybridy často vůni ztrácejí. Málokdy kupujeme sazenice v květu, letničky a dvouletky spíš vyséváme, takže je lepší se dotázat odborníka, jestli květy budou kolem sebe šířit příjemný odér.

Růže, královny letní zahrady
Nejvíc voní ty nejskromnější – přírodní původní druhy, většina záhonových keřů, ale i popínavek s bohatými remontujícími květy během šlechtění o vůni přišla nebo jim zůstal jen slabý nádech. Pokud máte kousek přírodní zahrádky s volně rostoucími keři, nezapomeňte na růži šípkovou – nejen pro jemnou vůni, ale také pro sklizeň šípků. Jako živý plot nebo předěl zahrady se hodí intenzivně vonící růže svraskalá, kvete ovšem jen jednou v časném létě. Zajímavou variantou tak může být doplnění růže svraskalé několika keři růže vinné, která skrývá aroma i ve žlázkách na listech a zejména v podvečer po zálivce intenzivně voní po jablkách.

Na záhonech a ve skalkách
Zatímco na jaře se vonné kvítky fialekkonvalinek skromně krčily v trávě nebo ve vlhkém stínu stromů, léto voní opravdu všude. Na záhonu s vysokými rostlinami jistě nezapomenete vysadit cibule lilií, jako jedna z prvních vonných dvouletek vykvete „zimní fiala“ – chejr vonný. Záplavu barevných květů během celého léta nabídne u jednoduché opory popínavý hrachor vonný. V pozdním létě až do podzimu budou vonět dvouleté vysoké floxy – plamenka latnatá, tradiční květina našich venkovských zahrad, výborně se hodící také k řezu do bohatých barevných kytic. Součástí typických venkovských záhonů je také rezeda vonná a fiala dvourohá, trochu exotiky vnese do zahrady tabák křídlatý, jehož aromatické květy se otevírají navečer, kdy začne silně vonět také dvouletka večernice vonná. Nesmíme zapomenou ani na trvalky, které nabízejí vůni nejen v květu, ale i v listech. Řada z nich se bude vyjímat jak na záhonku pod kuchyňským oknem, tak v truhlíku nebo mezi kameny skalky. Takových je mnoho bylinek – máta, routa, mateřídouška, šalvěj, bazalka (u nás se pěstuje jako jednoletá), rozmarýna a samozřejmě levandule, která vám může vykvést dvakrát během léta a časného podzimu, pokud první květy ostříháte.

Vůně na oknech
Určitě si přejete, aby vám vůně zavanula také do pokoje. I truhlíky tedy můžete osázet úplně nebo částečně aromatickými rostlinami. Vděčná je zde již zmíněná levandule a další bylinky, protože ty zároveň odpuzují hmyz. Pro milovníky pelargonií jsou tu odrůdy s listy, které kolem sebe šíří jemnou kořeněnou vůni muškátového oříšku. Na doplnění kvetoucích truhlíků se dobře hodí také skromná aloisie trojlistá, která se u nás pěstuje jen jako pokojový nebo balkonový keřík. Nemá nápadné květy, ale její listy krásně voní po citronech. Listy si můžete nasušit na lahodný čaj s citronovou příchutí, který zklidňuje psychiku, uravuje činnost plic a zažívacího traktu a omezuje množení chřipkových virů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?

Pusťte se do budování přírodní zahrady
Pusťte se do budování přírodní zahrady

Přírodní zahrada

Chcete se pustit do budování přírodní zahrady? Není nic jednoduššího, než se podívat na kritéria, která má splňovat, a začít zelený prostor přetvářet.