Bylinkový nábytek pro voňavé posezení

Aromatické rostliny mají v zahradní tvorbě opravdu výsostné postavení. Rádi je používáme do květinových záhonů, kde se doplňují s dalšími okrasnými trvalkami, ale také do tematicky laděných bylinkovišť. Pokud to ale ještě nevíte, bylinky se také perfektně hodí pro tvorbu přírodního bylinkového nábytku, jehož kořeny sahají až do rajských středověkých zahrad.

Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení (Zdroj: archiv redakce)

Některé bylinky jsou natolik odolné, že si hravě poradí i s opakovaným mechanickým poškozením. Touto vlastností disponují hlavně nízké druhy mateřídoušek, které při mírném poškození výhonů navíc uvolňují příjemnou vůni. Právě mateřídoušky hrají při tvorbě bylinkového nábytku důležitou roli, protože jsou odolné vůči přísušku a jsou nenáročné na údržbu. Kromě mateřídoušek lze ale využít i další vzrůstnější druhy bylinek, kterými lze doplnit bylinkový stůl, křeslo nebo třeba lehátko.

Kde se bylinkový nábytek vzal

Ve středověkých rajských zahradách byly oblíbené drnové lavičky, které rády využívaly hradní paní. Pro osázení sedací plochy těchto laviček byl využíván hlavně heřmánek, který se rozvoněl při každém dotyku. Navíc nevyžadoval žádnou speciální péči a dobře si poradil i s přímým sluncem.

Typy bylinkového nábytku

Tento přírodní nábytek se hodí do moderní, okrasné i do ryze přírodní či permakulturní zahrady. Někdy jsou bylinky vysazovány do prostoru určeného pro výsadbu rostlin v klasickém dřevěném nábytku. V případě stolu bývá vymezen prostor v jeho středové části, kde je vytvořena zapuštěná výsadbová plocha s odtokovými otvory.

V případě drnových laviček či lehátek je nutné konstrukčně upravit sedací a odpočinkovou plochu, která musí umožňovat nanesení vrstvy pěstebního substrátu, takže je třeba vyrobit nízký lem například z kovové pásoviny nebo cihel, které zabrání splavování substrátu.

Poměrně oblíbeným typem hlavně v případě svažitých zahrad jsou bylinková křesla integrovaná přímo do svahu. Ačkoliv se svažité zahrady mohou zdát pro mnohé účely poměrně komplikované, pro tvorbu integrovaného nábytku se hodí perfektně.

Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení

Jak si vyrobit integrované bylinkované křeslo

Výroba tohoto typu bylinkového nábytku je po technické stránce nejjednodušší. Předpokladem úspěchu je ale dobře zvolené místo na pozemku. Upřednostněte slunné stanoviště, na kterém se bude dařit odolným středomořským druhům bylinek a kde také rychle oschne ranní rosa.

Ačkoliv svah přirozeným způsobem odvede přebytečnou dešťovou vodu, bude dobré pod tímto křeslem vytvořit drenážní vrstvu z kamene nebo kusů cihel ve vrstvě alespoň 20 centimetrů. Ve svahu si vytyčte tvar křesla a pomocí rýče vyhlubte vrstvu na drenáž i sedací plochu. Tvar křesla si přizpůsobte podle svých potřeb.

Jakmile budete mít vyhloubenou dostatečně silnou vrstvu zeminy, vytvořte drenáž z kamenů, kterou prosypte ostrohranným štěrkem. Tuto vrstvu překryjte geotextilií, která zamezí splavování částic substrátu do drenáže, která by pak přestala plnit svou funkci. Následně na geotextilii naneste vrstvu dobře propustného substrátu. Ten si můžete buď koupit ve specializovaném obchodě, nebo si ho namíchejte ze zahradní zeminy a křemičitého písku v poměru 2:1. Tento dobře propustný materiál naneste na místo sedáku, případně na opěrky pod ruce. Na zádovou opěrku použijte zeminu s vyšším obsahem jílu, která nebude podléhat splavování. Přeci jenom bude tato část nejstrmější.

Nakonec si naplánujte výsadbu rostlin. Do každé části křesla se hodí trochu odlišný sortiment. Na nejvíce namáhané plochy, tedy oblast sedáku, opěrek zad a rukou použijte druhy odolné vůči mechanickému poškození s nízkým a půdopokryvným charakterem růstu.

S podmínkami si poradí například mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) nebo její příbuzná mateřídouška časná (Thymus praecox). Do horní části nad opěrku zad ale již klidně vysaďte vyšší druhy jako meduňku lékařskou (Melissa officinalis), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), mátu peprnou (Mentha piperita) a mnoho dalších bylinek, které využijete a kterým budou vyhovovat stanovištní podmínky.

Péče o bylinkový nábytek

Pokud je bylinkový nábytek dobře založený a je pro výsadbu zvolen správný sortiment, nebude pro vás následné údržba znamenat větší komplikace. Po výsadbě je samozřejmě nutné mladé rostlinky občas zalévat, aby dostatečně zakořenily.

Během léta je pravidelně sklízejte, většina středomořských bylinek při pravidelné sklizni navíc zahušťuje, takže působí kompaktnějším dojmem. Nenáročné bylinky není nutné ani hnojit, nadměrné množství živin by bylo spíše na škodu.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.