Bylinkový nábytek pro voňavé posezení

Aromatické rostliny mají v zahradní tvorbě opravdu výsostné postavení. Rádi je používáme do květinových záhonů, kde se doplňují s dalšími okrasnými trvalkami, ale také do tematicky laděných bylinkovišť. Pokud to ale ještě nevíte, bylinky se také perfektně hodí pro tvorbu přírodního bylinkového nábytku, jehož kořeny sahají až do rajských středověkých zahrad.

Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení (Zdroj: archiv redakce)

Některé bylinky jsou natolik odolné, že si hravě poradí i s opakovaným mechanickým poškozením. Touto vlastností disponují hlavně nízké druhy mateřídoušek, které při mírném poškození výhonů navíc uvolňují příjemnou vůni. Právě mateřídoušky hrají při tvorbě bylinkového nábytku důležitou roli, protože jsou odolné vůči přísušku a jsou nenáročné na údržbu. Kromě mateřídoušek lze ale využít i další vzrůstnější druhy bylinek, kterými lze doplnit bylinkový stůl, křeslo nebo třeba lehátko.

Kde se bylinkový nábytek vzal

Ve středověkých rajských zahradách byly oblíbené drnové lavičky, které rády využívaly hradní paní. Pro osázení sedací plochy těchto laviček byl využíván hlavně heřmánek, který se rozvoněl při každém dotyku. Navíc nevyžadoval žádnou speciální péči a dobře si poradil i s přímým sluncem.

Typy bylinkového nábytku

Tento přírodní nábytek se hodí do moderní, okrasné i do ryze přírodní či permakulturní zahrady. Někdy jsou bylinky vysazovány do prostoru určeného pro výsadbu rostlin v klasickém dřevěném nábytku. V případě stolu bývá vymezen prostor v jeho středové části, kde je vytvořena zapuštěná výsadbová plocha s odtokovými otvory.

V případě drnových laviček či lehátek je nutné konstrukčně upravit sedací a odpočinkovou plochu, která musí umožňovat nanesení vrstvy pěstebního substrátu, takže je třeba vyrobit nízký lem například z kovové pásoviny nebo cihel, které zabrání splavování substrátu.

Poměrně oblíbeným typem hlavně v případě svažitých zahrad jsou bylinková křesla integrovaná přímo do svahu. Ačkoliv se svažité zahrady mohou zdát pro mnohé účely poměrně komplikované, pro tvorbu integrovaného nábytku se hodí perfektně.

Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení
Bylinkový nábytek pro voňavé posezení

Jak si vyrobit integrované bylinkované křeslo

Výroba tohoto typu bylinkového nábytku je po technické stránce nejjednodušší. Předpokladem úspěchu je ale dobře zvolené místo na pozemku. Upřednostněte slunné stanoviště, na kterém se bude dařit odolným středomořským druhům bylinek a kde také rychle oschne ranní rosa.

Ačkoliv svah přirozeným způsobem odvede přebytečnou dešťovou vodu, bude dobré pod tímto křeslem vytvořit drenážní vrstvu z kamene nebo kusů cihel ve vrstvě alespoň 20 centimetrů. Ve svahu si vytyčte tvar křesla a pomocí rýče vyhlubte vrstvu na drenáž i sedací plochu. Tvar křesla si přizpůsobte podle svých potřeb.

Jakmile budete mít vyhloubenou dostatečně silnou vrstvu zeminy, vytvořte drenáž z kamenů, kterou prosypte ostrohranným štěrkem. Tuto vrstvu překryjte geotextilií, která zamezí splavování částic substrátu do drenáže, která by pak přestala plnit svou funkci. Následně na geotextilii naneste vrstvu dobře propustného substrátu. Ten si můžete buď koupit ve specializovaném obchodě, nebo si ho namíchejte ze zahradní zeminy a křemičitého písku v poměru 2:1. Tento dobře propustný materiál naneste na místo sedáku, případně na opěrky pod ruce. Na zádovou opěrku použijte zeminu s vyšším obsahem jílu, která nebude podléhat splavování. Přeci jenom bude tato část nejstrmější.

Nakonec si naplánujte výsadbu rostlin. Do každé části křesla se hodí trochu odlišný sortiment. Na nejvíce namáhané plochy, tedy oblast sedáku, opěrek zad a rukou použijte druhy odolné vůči mechanickému poškození s nízkým a půdopokryvným charakterem růstu.

S podmínkami si poradí například mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) nebo její příbuzná mateřídouška časná (Thymus praecox). Do horní části nad opěrku zad ale již klidně vysaďte vyšší druhy jako meduňku lékařskou (Melissa officinalis), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), mátu peprnou (Mentha piperita) a mnoho dalších bylinek, které využijete a kterým budou vyhovovat stanovištní podmínky.

Péče o bylinkový nábytek

Pokud je bylinkový nábytek dobře založený a je pro výsadbu zvolen správný sortiment, nebude pro vás následné údržba znamenat větší komplikace. Po výsadbě je samozřejmě nutné mladé rostlinky občas zalévat, aby dostatečně zakořenily.

Během léta je pravidelně sklízejte, většina středomořských bylinek při pravidelné sklizni navíc zahušťuje, takže působí kompaktnějším dojmem. Nenáročné bylinky není nutné ani hnojit, nadměrné množství živin by bylo spíše na škodu.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Máslíčko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Asi každý z nás narazil na výborná bylinná másla z pizzérií. Prozradíme, jak si z másla, česneku, bylinek a bazalky takové bylinné máslo uvaříte i doma.

Bylinková zahrada na zámku Kačina

O bylinkové zahradě na zámku Kačina a o jejím chodu a udržování se v reportáži podělila Hana Krchová

Bezinková limonáda

Bylinkové čaje zná každý, ale bylinné šťávy jsou též osvěžující a velmi zdravé.

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Skalničky

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.