Kouzlo květin ve štěrkových záhonech

Jestliže patříte mezi milovníky okrasných trvalek, ale bohužel nemáte dostatek času na péči o náročné trvalkové rabato, máte možnost vyzkoušet i jiné možnosti. Poměrně nenáročné na péči a tím pádem i náš čas jsou štěrkové prérijní záhony, které si poradí s plným sluncem i nedostatkem vody. Důležitý je ovšem správný výběr místa a sortimentu rostlin, které se k tomuto účelu hodí. Kromě okrasných travin můžete vybírat ze sortimentu bylinek i suchovzdorných trvalek na plné slunce. Stejně tak nezapomeňte na jarní cibuloviny, které působnost těchto výsadeb značně prodlouží.

Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech (Zdroj: archiv redakce)

Štěrkové trvalkové záhony u nás rozhodně nejsou žádnou novinkou. Při jejich tvorbě se inspirujeme severoamerickou prérií, od které se odvozuje i samotný název, prérijní trvalkové záhony.

Abyste se dočkali krásné podívané, je třeba, aby tyto výsadby zaujímaly plochu alespoň více jak deset metrů čtverečních, někteří zahradníci dokonce uvádí plochu dvojnásobnou. Stejně tak by měly být umístěny na slunné místo, sluneční úpal v tomto případě není na škodu, jen se musí těmto podmínkám podřídit výběr rostlin.

Výhodou štěrkových prérijních záhonů jsou jejich minimální nároky na údržbu. Jakou intenzitu péče zvolíte, samozřejmě záleží na vás. Pokud záhony necháte na pospas stanovištním podmínkám, dočkáte se větší dynamiky. Zatímco se některé zvolené druhy trvale příliš neosvědčí, jiné druhy zase postupně převládnou a tyto méně vitální rostliny vytlačí. Pokud budete chtít vztahy mezi květinami udržet více na uzdě, můžete expanzivní druhy redukovat.

Hlavní působnost

Prérijní záhony jsou oblíbené i díky celoroční působnosti. Pokud totiž vedle trvalek vysadíte i jarní cibuloviny a okrasné trávy, dočkáte se atraktivní podívané i mimo hlavní sezonu.

První cibuloviny totiž vykvetou již v předjaří a okrasné trávy ponechané na záhonech přes zimu vykouzlí krásnou podívanou již při prvním mrazu. V zimním období se dále osvědčí i ponechané okrasné semeníky některých trvalek, které navíc představují zdroj potravy i pro zrnožravé ptactvo.

Nejvýraznějšího efektu záhony ovšem dosáhnou v plném létě, to znamená od června do srpna, kdy rozkvete většina letních trvalek.

Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech
Kouzlo květin ve štěrkových záhonech

Péče o záhony

Prérijní výsadby mají tu vlastnost, že nevyžadují příliš pozornosti. Vybrané trvalky by ovšem měly mít nízké nároky, jinak tento efekt samozřejmě nebude v praxi fungovat.

Při výběru se zaměřte na nenáročné rostliny, které nevyžadují častou zálivku ani výživu. Po výsadbě bude nutné rostliny sice nějakou dobu ještě zalévat, ale jakmile zakoření, tato činnost již nebude nutná. Pokud se vám přeci jen rostlin zželí, můžete jim dopřát zálivku během letních přísušků.

Během roku odstraňujte plevely a nálety dřevin. Odumřelou hmotu trav a trvalek ze záhonu odstraňte až na jaře, tedy těsně před tím, než začnou rostliny opět rašit.

Vhodný sortiment

V sortimentu mohou převažovat kvetoucí rostliny a okrasné trávy je mohou jen doplňovat. Nebo zvolte opačný princip, trávy mohou klidně vytvořit kostru celé kompozice.

Nebojte se druhové diverzity. Zajímavě budou působit hlavně vyšší druhy trvalek, které dorostou výšky i více jak sedmdesát centimetrů. Nebojte se kombinovat dlouho a krátkověké trvalky. Zajímavou podívanou připraví i druhy se schopností přesevu.

 • Adonis vernalis – hlaváček jarní
 • Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
 • Agastache ´Blue Fortune´ – agastache
 • Coreopsis grandiflora – krásnoočko velkokvěté
 • Coreopsis verticillata – krásnoočko přeslenité
 • Deschampsia caespitosa – metlice trsnatá
 • Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
 • Geranium x cantabrigiense – kakost cantabrijský
 • Lavandula angustifolia – levandule lékařská
 • Linum perenne – len vytrvalý
 • Monarda didyma – zavinutka podvojná
 • Pennisetum alopecuroides – dochan psárkovitý
 • Pulsatilla vulgaris – koniklec německý
 • Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
 • Stipa tenuissima – kavyl péřovitý

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.