Je poslední šance na provedení vertikutace

Během října byste měli dokončit na své zahradě některé práce. Mezi ně patří určitě vertikutace, kterou známe pod pojmem prořez. Pokud máte větší trávník, určitě si zapůjčte výkonný vertikutátor, který tuto jinak poměrně fyzicky náročnou práci odvede za vás a navíc v adekvátní kvalitě. Podzimní vertikutace z trávníku odstraní mech a odumřelou hmotu, takže se do půdy lépe dostane vzduch i voda s rozpuštěnými živinami. Na podzim provedenou vertikutaci oceníte hlavně na jaře, kdy se trávník dostane mnohem rychleji opět do kondice.

Je poslední šance na provedení vertikutace
Je poslední šance na provedení vertikutace (Zdroj: archiv redakce)

Prořez trávníku je u zahrádkářů stále oblíbenější metoda, jak udržet okrasný zelený koberec v dobré kondici. Tento postup se ovšem rozhodně nehodí pro extenzivní typy porostů, kde hrají důležitou roli kvetoucí byliny. Právě vertikutace zatočí nejen s mechem a suchou trávou, která společně tvoří plsť, ale také s přízemními růžicemi těchto „plevelů“. Jednoduše by se tedy dalo říci, že se hodí pouze pro ten trávník, v němž udržujeme porost kulturních trav bez plevelů.

Kdy je tedy správný termín pro její provedení? Do vertikutace se obvykle pouštíme již během září, ale s čistým svědomím ji lze provést i v říjnu. V pozdějším období to může být již komplikované, protože během listopadu jsou již znatelnější výkyvy teplot a trávník se mnohdy nestihne do zimy zregenerovat.

Vertikutace se přeci jen trochu podepíše na vzhledových vlastnostech, ale pokud je provedena ještě ve správném termínu, trávník se rychle dá do pořádku.

Jak se provádí

I při vertikutaci se často dělají začátečnické chyby, ačkoliv je důležitý přesný postup. Malé trávníky nebo plochy nedostupné pro techniku se prořezávají většinou jen pomocí vertikutačních hrábí, které mají ostré zatočené nože. Těmi se z porostu perfektně vyhrabe odumřelá hmota a mírně se poškodí i mělký kořenový systém trav. O ten se ovšem nebojte, trávy na toto poranění zareagují rychlým odnožováním nebo rozrůstáním trsů.

Větší celistvé plochy vertikutujte pokud možno vertikutačním strojem. Vzhledem k ceně kvalitních modelů je lepší si ho půjčovat v půjčovnách zahradní techniky, ale i zde buďte obezřetní. Nenechte se zlákat nízkou cenou výpůjčného u málo výkonných strojů. Bude se vám s nimi špatně pracovat a výsledek navíc nebude valný. Vybírejte raději stroje s noži nebo s cepovým ústrojím. Málo výkonné vertikutátory mívají ústrojí vybavené drátky, které ovšem z porostu neodstraní tolik plsti.

Vertikutaci vždy provádíme ve dvou na sebe kolmých směrech. Pokud je trávník zanedbaný nebo hodně plstnatý, pak je dobré zařadit ještě jeden směr. Po každém směru vyhrabejte uvolněnou hmotu švédskými hráběmi. Pokud máte v trávníku zabudovaný automatický závlahový systém, pak je třeba okraje a místa s uloženými postřikovači zvertikutovat ručními hráběmi, aby nedošlo k poškození trysek.

Podzimní výživa pro trávník

Po vyhrabání plsti švédskými hráběmi je třeba trávník pečlivě pohnojit. Raději upřednostněte pomalu rozpustné hnojivo určené přímo pro podzimní aplikaci. Má zcela jiné zastoupení živin než to určené pro jarní nebo letní hnojení. Poté plochu pečlivě zalijte, aby granulky klesly co nejvíce k půdnímu povrchu a aby se trávník dočkal první dávky živin.

Důvody, proč děláme vertikutaci

Někteří majitelé okrasného trávníku se domnívají, že prořez není nutný, ale věřte, že je velký rozdíl, pokud se tento postup provede a nikoliv. Kvalitně prořezaný trávník totiž na jaře bude mít sytě zelenou barvu a mnohem rychleji nastoupí do vegetace.

Důvodů, proč vertikutaci děláme, je poměrně dost. Častou chůzí po porostu zhutňujeme horní vrstvu půdy, takže se na povrchu vytváří pro vzduch a vodu neprostupná krusta. Právě ta se noži pěkně naruší. Stejně tak se naruší i kořeny a přízemní listové růžice plevelů, takže mnohdy není třeba tolik zasahovat postřiky proti plevelům.

V trávníku se během roku navíc hromadí odumřelá hmota nejen samotných trav, ale také mech a hmota plevelů, která opět vytváří špatně propustnou vrstvu a navíc bývá zdrojem houbových chorob.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 07.12.2018, Autor: 4.10.2017 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.