Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace

I přesto, že mají Češi opravdu zlaté ručičky, je občas třeba některé věci přenechat odborníkům. Při tvorbě nebo plánování zahrad to platí dvojnásob. Ne vždy si totiž poradíme s praktickým členěním zahrady do kompozičních celků, vyřešíme smysluplně zahradní cesty, které povedou jen na ta nejdůležitější místa a jen málokdo si ví rady s terénními úpravami. Odborník vám dá dobré rady a navíc mnohdy ušetří i nemalé peníze.

Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace
Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace (Zdroj: archiv redakce)

Ne vždy je dobré vše dělat svépomocí, zvláště pokud se jedná o technicky náročné postupy. Chyba se tak nemusí rozhodně vyplatit. Nejčastější chyby nastávají například při terénních úpravách. Ty sice mohou na laika působit jednoduše, ale jejich správné zvládnutí vyžaduje zkušenosti i jisté technické znalosti.

Stejně tak poznáte již na první pohled květinové záhony navržené odborníkem a zahrádkářem, který nemá dostatečné znalosti sortimentu rostlin.

Ceny projektové dokumentace se rozhodně nelekejte, vychází z odborných zkušeností zahradních architektů, kteří vám naplánováním vaší zahrady mohou ušetřit i nemalé starosti.

Co si musím připravit před návštěvou zahradního architekta

Nejdříve si ujasněte, jaký zahradní styl je vám blízký. Ne zrovna každý zahradní architekt je schopen navrhovat zahrady v různých stylech, většinou se zaměřuje tak na dva až tři styly, ale ani to není pravidlo.

Jak a kde najít schopného architekta? Asi nejlepší je vycházet z referencí vašich známých, kteří s odborníkem mají zkušenosti. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, bude ideální si pečlivě projít internetové stránky různých projekčních kanceláří, na kterých najdete i bohatou fotodokumentaci. Už ta může o architektech mnohé vypovědět.

Před první konzultací se rozhodněte, jak chcete zahradu pojmout. Berte v úvahu, že i na tu největší zahradu se nevejde úplně vše. Navíc i zde platí, že v jednoduchosti je krása, proto si na papír sepište, jaké prvky jsou pro vás důležité a o jaké byste měli zájem, pokud by to plocha vaší zahrady dovolovala. Stejně tak si připravte podklady pro projekt. Nejlépe poslouží digitální zaměření od geodetů. Pokud tento podklad nevlastníte, je možné, že ho bude zahradní architekt vyžadovat, což bývá častý případ u pozemků s větším množstvím stávající vegetace, kterou bude třeba zachovat nebo tehdy, pokud je na zahradě více stavebních objektů.

Berte v úvahu časovou náročnost

Při plánování zahrady se mnohdy necháme unést krásnými představami o dokonalé zahradě, ale krása většinou něco stojí. V případě zahrady je to hlavně čas a mnohdy i finance, které je třeba zainvestovat do hnojiv, postřiků, substrátů, stavebních materiálů a samozřejmě také do rostlin či jiných prvků.

Vypracujte si jednoduchý časový plán, který vám ukáže, kolik času můžete své zahradě věnovat týdně. Zahrada by vás měla těšit, ale pokud ji nebudete zvládat, může pro vás být spíše na obtíž.

Cena projektu

Finanční náklady na projekt se mohou lišit podle vašich nároků, velikosti pozemku nebo také tehdy, pokud má architekt vypracovat detailnější výkresy například některých zahradních prvků. Technické výkresy a další podklady tak mohou cenu výrazně navýšit. Projekt středně velké zahrady vás většinou vyjde tak okolo 25 000 Kč, ale pokud bude třeba řešit složitější terénní úpravy nebo budete vyžadovat výkresy vodních prvků, teras nebo jiných staveb, počítejte i s několika násobky této ceny, která může některé majitelé pozemků rychle odradit.

Některé práce na zahradě si jsou schopni mnozí zahrádkáři udělat opravdu sami, takže mohou odborníka oslovit jen kvůli projekci některých prvků. Stále více lidí oslovuje architekty také kvůli plánování trvalkových záhonů nebo střešních zahrad. Tyto zjednodušené projekty vyjdou pak jen na několik tisíc korun.

Foto a text: Lucie Peukertová
Úvodní foto: Shutterstock.com

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.