Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace

I přesto, že mají Češi opravdu zlaté ručičky, je občas třeba některé věci přenechat odborníkům. Při tvorbě nebo plánování zahrad to platí dvojnásob. Ne vždy si totiž poradíme s praktickým členěním zahrady do kompozičních celků, vyřešíme smysluplně zahradní cesty, které povedou jen na ta nejdůležitější místa a jen málokdo si ví rady s terénními úpravami. Odborník vám dá dobré rady a navíc mnohdy ušetří i nemalé peníze.

Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace
Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace (Zdroj: archiv redakce)

Ne vždy je dobré vše dělat svépomocí, zvláště pokud se jedná o technicky náročné postupy. Chyba se tak nemusí rozhodně vyplatit. Nejčastější chyby nastávají například při terénních úpravách. Ty sice mohou na laika působit jednoduše, ale jejich správné zvládnutí vyžaduje zkušenosti i jisté technické znalosti.

Stejně tak poznáte již na první pohled květinové záhony navržené odborníkem a zahrádkářem, který nemá dostatečné znalosti sortimentu rostlin.

Ceny projektové dokumentace se rozhodně nelekejte, vychází z odborných zkušeností zahradních architektů, kteří vám naplánováním vaší zahrady mohou ušetřit i nemalé starosti.

Co si musím připravit před návštěvou zahradního architekta

Nejdříve si ujasněte, jaký zahradní styl je vám blízký. Ne zrovna každý zahradní architekt je schopen navrhovat zahrady v různých stylech, většinou se zaměřuje tak na dva až tři styly, ale ani to není pravidlo.

Jak a kde najít schopného architekta? Asi nejlepší je vycházet z referencí vašich známých, kteří s odborníkem mají zkušenosti. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, bude ideální si pečlivě projít internetové stránky různých projekčních kanceláří, na kterých najdete i bohatou fotodokumentaci. Už ta může o architektech mnohé vypovědět.

Před první konzultací se rozhodněte, jak chcete zahradu pojmout. Berte v úvahu, že i na tu největší zahradu se nevejde úplně vše. Navíc i zde platí, že v jednoduchosti je krása, proto si na papír sepište, jaké prvky jsou pro vás důležité a o jaké byste měli zájem, pokud by to plocha vaší zahrady dovolovala. Stejně tak si připravte podklady pro projekt. Nejlépe poslouží digitální zaměření od geodetů. Pokud tento podklad nevlastníte, je možné, že ho bude zahradní architekt vyžadovat, což bývá častý případ u pozemků s větším množstvím stávající vegetace, kterou bude třeba zachovat nebo tehdy, pokud je na zahradě více stavebních objektů.

Berte v úvahu časovou náročnost

Při plánování zahrady se mnohdy necháme unést krásnými představami o dokonalé zahradě, ale krása většinou něco stojí. V případě zahrady je to hlavně čas a mnohdy i finance, které je třeba zainvestovat do hnojiv, postřiků, substrátů, stavebních materiálů a samozřejmě také do rostlin či jiných prvků.

Vypracujte si jednoduchý časový plán, který vám ukáže, kolik času můžete své zahradě věnovat týdně. Zahrada by vás měla těšit, ale pokud ji nebudete zvládat, může pro vás být spíše na obtíž.

Cena projektu

Finanční náklady na projekt se mohou lišit podle vašich nároků, velikosti pozemku nebo také tehdy, pokud má architekt vypracovat detailnější výkresy například některých zahradních prvků. Technické výkresy a další podklady tak mohou cenu výrazně navýšit. Projekt středně velké zahrady vás většinou vyjde tak okolo 25 000 Kč, ale pokud bude třeba řešit složitější terénní úpravy nebo budete vyžadovat výkresy vodních prvků, teras nebo jiných staveb, počítejte i s několika násobky této ceny, která může některé majitelé pozemků rychle odradit.

Některé práce na zahradě si jsou schopni mnozí zahrádkáři udělat opravdu sami, takže mohou odborníka oslovit jen kvůli projekci některých prvků. Stále více lidí oslovuje architekty také kvůli plánování trvalkových záhonů nebo střešních zahrad. Tyto zjednodušené projekty vyjdou pak jen na několik tisíc korun.

Foto a text: Lucie Peukertová
Úvodní foto: Shutterstock.com

Publikováno: 01.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Proč je dobré vybrat si zahradního architekta

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč je dobré vybrat si zahradního architekta

Vychytané šanony na dokumenty

Se začátkem školního roku přichází spousta nových papírů a mnoho otázek, kam je uklidit. Jednoduché řešení se skrývá v krabicích od cereálií.

Zahrada s jezírky

Zahrada jako prostor pro relaxaci. Představení zahrady se dvěma jezírky, kameny a dřevinami

Jak si poradit se zahradní architekturou

Zahradní architektura je ošemetné téma, se kterým nám poradí pan David Horák

Úprava rodinné zahrady

Jak si upravit rodinnou zahradu dle projektu zahradního architekta.

Netradiční zahrada u moderního domu

Netradiční zahrada u moderního domu

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.