Jak si poradit se svahy

Strmé svahy jsou pro mnohé zahrádkáře doslova postrach, ne zrovna každý se rád pouští do technického řešení, které navíc musí posoudit statik. V praxi se mnohdy snažíme svažitý terén vyřešit pouze výsadbou některých rostlin. Někdy úspěšně, jindy poněkud bez dobrých výsledků. Ovšem i rostlinám se v těchto podmínkách musí většinou pomoci nějakým tím technickým řešením.

Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy (Zdroj: archiv redakce)

Málokterá zahrada má optimální terén, vlastně je obtížné stanovit, co je to „optimální“. Všeobecně platí, že není zcela perfektní ani zcela rovná parcela kvůli odtoku vody. Mírný svah je naproti tomu spíše výhrou než překážkou. Jenže ne všechny pozemky jsou v takto ideálních podmínkách, některé se celou svou plochou nacházejí v ostrém svahu, jiné mají svah pouze v některých částech. Jedno je ovšem jisté. Pokud svah ohrožuje okolí, je třeba ho zajistit technickým řešením, s nímž pomůže statik. V těchto případech se rozhodně nespoléhejte na půdopokryvné dřeviny nebo hatě, které jsou spíše vhodné pro mírnější svahy, u kterých nehrozí sesuv.

Rostliny vše nevyřeší

Pozvolné svahy lze samozřejmě osázet vhodnými dřevinami. Na trvalky se nespoléhejte, nevytváří dostatečně mohutný a hluboký kořenový systém a navíc jejich nadzemní hmota odumírá na podzim, takže bude svah po celou zimu a předjaří vydán napospas nepřízni počasí.

Vybírejte spíše rostliny ze skupiny půdopokryvných dřevin. Dobrou službu odvedou stálezelené jehličnany, které si poradí i se ztíženými podmínkami, které ve svazích panují. O jaké podmínky jde především?

Ve svahu jen těžko budete měnit zeminu, proto by si měly rostliny poradit i se zeminou horší kvality, případně i s navážkou. Voda ve svahu také příliš dlouho nevydrží, protože se splavuje do nižších částí svahu, rostliny tedy budou muset být odolné suchu.

Někdy jen samotná výsadba dřevin nestačí, budete jim muset podmínky poněkud upravit. Vhodným řešením jsou hatě ze smrkového řeziva, které se pokládají hranou kolmo na svah a zajišťují se několika roxory, které hatě zpevní. Tento systém alespoň částečně brání půdním sesuvům, takže zlepší i podmínky pro kořenění vysazených rostlin. Hatě také zabraňují sesuvům mulčovacích materiálů, které je vhodné použít, aby se zamezilo nadměrnému výparu vody a snížilo se riziko zaplevelení. Do jisté míry se dokonce jedná také o protierozní opatření.

Další pomoc proti sesuvu mulčovacích materiálů

V mírnějším svahu, ve kterém se chcete hatím vyhnout, lze na půdní povrch položit kokosovou rohož. Seženete ji v různých gramážích. Jejím úkolem je zdrsnění půdního povrchu, na kterém pak mnohem lépe drží mulčovací materiály. V praxi se můžete setkat i s kombinacemi hatí a kokosové rohože. Rohož se většinou přichytává pomocí speciálních plastových kolíků nebo opět pomocí slabých roxorů, jejichž horní část se zahne.

Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy

Stabilizace svahu pomocí kamene

S menším terénním převýšením si může poradit dokonce i suchá kamenná zídka. Toto řešení ovšem neplní nosnou funkci, proto u větších strmých svahů raději použijte zídky s pojivem a se stavebním základem.

Poměrně účinnou metodou zpevnění svahů je instalace větších kamenných bloků, které se zahloubí do stávajícího terénu. Jednoduše řečeno vytvoří se kamenné suťoviště nebo je vhodná úprava v podobě skalky. Je ovšem opravdu nutné použít rozměrné bloky, menší kámen nemá větší stabilizační funkci.

Kombinujte více možností

Nejlépe uděláte, když zkombinujete více možných stabilizačních technik. U svahů ohrožených sesuvy budete muset samozřejmě použít metody stavební povahy v podobě teras či opěrných zdí. U mírnějších svahů je vhodné vždy terén stabilizovat hatěmi a výsadbou dřevin, které za několik let půdní povrch zakryjí a tím ochrání před vnějšími vlivy. V optimálním případě zvolte hustší spon rostlin, efekt bude mnohem rychlejší.

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zpevnit svah pomocí prefabrikovaných svahovek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud máte na zahradě místo, které je mírně nebo více do svahu, a tento svaz se vám postupně začíná bortit, bude dobré jej zpevnit. Můžeme použít betonové svahovky!

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Stavba domu ve svahu

Stavba domu ve svahu

Výhody terasovité zahrady

Jakou výhodu má terasovitá zahrada? Především se dá postavit ve svazích, kde jinak není možné pěstovat nic jiného.

Stavba záhonu ve svahu

Jaké výhody má záhon ve svahu? Kupodivu se vám jich na tuto plochu vejde daleko víc než na běžnou rovinu. A také máte možnost sbírat daleko více vody, která steče po svahu dolů.

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?